مدل دلخواه درمانی

هدف از درمانی کمک به افرادی می باشد که مشکلاتی را در رابطه جنسی تجربه می کنند.

به منظور انجام دادن این درمان، آشنایی با ماهیت مربوط به تمایلات جنسی و روابط جنسی مفید خواهد بود.

یک سری مدل ها برای تمایلات جنسی وجود دارد. یکی از رایج ترین روش هایی که در مورد آن بحث شده است، عبارت از مدل واکنش جنسی می باشد که توسط مسترز و جانسون مطرح شده است.

آنها چرخه واکنش جنسی را به صورت چهار مرحله زیر تعریف کردند:
۱٫ تحریک :
این مرحله به عنوان انگیختگی فیزیکی بدن شناخته می شود. این مورد در رابطه با ن، شامل افزایش جریان خونی به اندام های تناسلی و روغنی شدن آن می باشد و برای مردان شامل نعوظ می باشد.

۲٫ شرایط پایا :
این مورد مربوط به مرحله ای از لذت می باشد که لذت ایجاد شده به صورت ثابت و پایدار می باشد. در این مرحله تحریک فیزیولوژیکی صورت می گیرد. این مرحله هنوز به ارگاسم نزدیک نمی باشد.

۳٫ ارگاسم :
این مرحله مربوط به بیرون آمدن و منتشر شدن می باشد.

ن و برخی از مردان می توانند به صورت مکرر به ارگاسم برسند، از ارگاسم به شرایط پایا برسند، بعد از آن به ارگاسم برسند و دوباره این چرخه را تکرار کنند.

معمولا ارگاسم مردان با انزال همراه می شود، ولی همواره چنین شرایطی پیش نمی آید.

۴٫ رزولوشن یا برگشت:
در این مرحله بدن به وضعیت غیر انگیختگی و فاقد تحریک بر می گردد. جریان خونی به وضعیت نرمال بر می گردد و تنفس فرد آرام تر می شود.

سیستم بدن ریلکس می شود.

این مدل خطی مربوط به واکنش جنسی، در مورد برخی از افراد کارایی بسیار مناسبی دارد. با این وجود، این مدل دارای یک سری نواقصی می باشد.

این مدل فرض می کند که تعاملات جنسی می توانند فقط در زمانی صورت بگیرند که یک فرد تحریک شود؛ همچنین این مدل این واقعیت را در نظر نمی گیرد که تحریک شدن، وما برای برخی از افراد منجر به ایجاد احساس لذت در آنها نمی شود.

هر چند که داشتن رابطه جنسی، تحریک شدن و آمادگی برای رابطه صمیمی با یکدیگر، به طور قطع برای هر فردی ایده آل می باشد، ولی دست یابی به آن همواره امکان پذیر نمی باشد. عوامل مختلف، همانند افسردگی و خستگی می توانند منجر به ممانعت از تحریک فرد شوند.

آیا این موضوع بدان معنا می باشد که افراد نمی توانند به رابطه جنسی لذت بخشی دست یابند؟

بیشتر درمانگران رابطه جنسی، جواب منفی به این سوال خواهند داد. مدل های بعدی که بر مبنای روابط مربوط به رابطه جنسی با جنس مخالف می باشند، یکی سری مولفه های جدیدی را به این مدل اضافه خواهند کرد – که عبارتند از انگیختگی و تمایل.

انگیختگی عبارت از تحریک فیزیکی می باشد. تمایل عبارت از علامندی یک شخص به داشتن رابطه جنسی می باشد.

با این وجود، در رابطه با برخی از افراد حتی اضافه کردن و در نظر گرفتن این مولفه ها هم نمی تواند تجربه روابط جنسی آنها را توضیح بدهد.

مرکز مشاوره مگاروان
تحقیقات صورت گرفته
در دهه ۱۹۸۰، یک زنی به اسم جوان لولان[۱]، نحوه برقراری رابطه جنسی بین ها[۲]  یا ن دارای رابطه جنسی با ن دیگر را مورد مطالعه قرار داد.

وی به عنوان بخشی از تحقیق خودش، یک مدل جدیدی برای واکنش جنسی را طراحی کرد که شامل مولفه ششم هم بود – که عبارت از رضایت بود.

قرار دادن عامل رضایت نشانگر این حقیقت بود که مطالعات نشان داده بودند که در رابطه با اکثر ن، تمایل همواره به صورت خود به خودی و بی اختیار صورت نمی گیرد.

با این وجود، در صورتی که یک زن تصمیم بگیرد که به فعالیت جنسی علاقمند یا رضایت داشته باشد – بر خلاف اینکه تمایل نداشته باشد – آنها متوجه خواهند شد که همزمان با تحریک فیزیکی، به این رابطه تمایل پیدا می کنند.

علاوه بر این، لولان و سایر محققان نشان دادند که بدون داشتن همسر و حتی داشتن تمایل به رابطه جنسی، دست یابی به زندگی جنسی لذت بخش امکان پذیر است.

به بیان دیگر، این امکان وجود دارد که فرد از رابطه جنسی و ارتباط برقرار کردن با یک نفر دیگر لذت ببرد، بدون اینکه ربطه جنسی به یک چیزی تبدیل شود که فرد تمایل دارند در طول شب انجام دهد.

در برخی مواقع، شناخت تفاوت ما بین رضایت و تمایل دشوار می باشد.

بحث در مورد مواردی که منجر به شارژ شدن کمتر افراد می شوند، می تواند برای تعیین این تفاوت مفید باشد – برای مثال بحث در مورد غذا. فرض کنید که شما به صورت مبهم و نا معلوم در مورد غذای چینی برای شام فکر می کنید.

همسر شما همراه با پیتزا وارد خانه می شود. هر چند که شما دوست ندارید پیتزا بخورید، ولی شما برای شام همین پیتزا را دارید.

خوردن پیتزا لذت بخش می باشد.

این غذا مزه خوبی دارد. خوردن آن باعث می شود که شما احساس سیر شدن بکنید.

شما از مکالمه با همسرتان در پشت میز لذت می برید. ممکن است که شما همچنان به طور خاصی پیتزا نخواهید، ولی تجربه مصرف کردن آن همچنان برای شما لذت بخش و مطلوب خواهد بود.

 

منبع :

مدل دلخواه درمانی-

روانپزشک خوب


مشاوره جوان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

لیست قیمت های فلزیاب در تهران 09102181088 CIVIL GROUP فروشگاه فخیمی تبریز،بازار مرکزی ابزار،پلاک 31 ؛؛04132816116 ویلا جا استراحتگاه امن شما دانلود فایل رام و فلش فریمور موبایل و تبلت حامی مهاجر معرفی و اموزش کسب درامد رایگان از سایت های بیت کویین گروه آموزشی صدرا مهندسی کنترل تحلیل های روزانه بازار سهام و بورس اوراق بهادار هاست رایگان هاست رایگان